You are currently viewing 1η εβδομάδα Ρομποτικής

1η εβδομάδα Ρομποτικής

Η ομάδα Ρομποτικής και το εργαστήριο Τεχνητής Νοημοσύνης και Στήριξης Αποφάσεων του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου, διοργάνωσε την 1η εβδομάδα Ρομποτικής που έλαβε χώρα με επιτυχία το διάστημα 6-10 Οκτωβρίου, στο Καρλόβασι.

Η εβδομάδα Ρομποτικής περιελάμβανε το 2ο Σχολείο Ρομποτικής, καθώς και διαγωνισμό ρομποτικής Sea and Beach, μεταξύ της ομάδας μας και ομάδες από τη Μεξικάνικη Ομοσπονδία Ρομποτικής.

Το 2ο σχολείο Ρομποτικής συμπεριελάμβανε διαγωνισμό μεταξύ ρομπότ νερού, αξιοποιώντας και τον εξοπλισμό μας απο το ΜΙΤ, από ομάδες που είχαν οριστεί τον προηγούμενο Μάιο, παρουσιάσεις φοιτητών, και ενημερωτικές διαλέξεις.

Ο διαγωνιμός Sea and Beach διεξήχθει μεταξύ της ομάδας μας και των δυο μεξικάνικων ομάδων, Robotics Lab UTCAM και CROFI UNAM, που μας τίμησαν με την παρουσία τους (φωτογραφία). Αν και στη γενική κατάταξη η ομάδα μας πήρε την Τρίτη θέση, έχουμε την ηθική ικανοποίηση, ότι πήραμε τη δεύτερη θέση την πρώτη μέρα των αγώνων πάνω από τους πρωταθλητές Μεξικού, ενώ τερματίσαμε με ελάχιστη διαφορά από αυτούς.

Αναγνωρίζουμε ότι οι δύο Μεξικάνικες ομάδες, έχουν πολύχρονη εμπειρία και αξιόλογο εξοπλισμό σε σχέση με εμάς, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Ωστόσο, με το φτωχικό εξοπλισμό μας εντυπωσιάσαμε με το προγραμματιστικό μας επίπεδο. Κερδίσαμε πολλά σε εμπειρία και η ομάδα βάζει στόχο για τα αγωνίσματα του ITURO2015. Παράλληλα δημιουργούμε προγράμματα που θα βοηθήσουν στη διάδοση της ρομποτικής στα σχολεία του νησιού και όχι μόνο.

Ζητάμε υποστήριξη και οικονομική ενίσχυση από την τοπική κοινωνία και άλλους χορηγούς, προκειμένου να ανανεώσουμε τον εξοπλισμό μας και να πετύχουμε τους στόχους μας.

Τελειώνοντας, η ομάδα μας θα ήθελε να ευχαριστήσει το τμήμα ΜΠΕΣ που παρείχε τα βραβεία του διαγωνισμού, καθώς και το Δήμο Σάμου, και ιδιαίτερα τους κ.κ. Μανθιό, Διακοσταμάτη και Μακρή, που μεσολάβησαν για την παροχή του χώρου και εξοπλισμού, αλλά και τη διεκπαιρέωση της μεταφοράς και της εκδρομής στο Γύρο Σάμου και στα μουσεία.

Όμως δεν πρέπει να παραλείψουμε όσους μας στήριξαν οικονομικά, αλλά και σε είδος, τον τελευταίο χρόνο:

• AEGEAN AIRLINES
  • ALPHA BANK
  • ΔΗΜΟΣ ΣΑΜΟΥ
  • SeaPersch (MIT πανεπιστήμιο & Office of Naval Research (ONR))
  • SAMAINA INN Hotel
  • SYMPOSIUM HOST SERVICES
  • ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΠ.ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΕ
  • Βιβλιοπωλείο ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ
  • PRINTHOUSE
  • ΕΚΤΥΠΟΝ
  • Αρτοποιεία-Ζαχαροπλαστική ΑΝΘΕΜΙΣ